Faydalı bilgiler

TEKER (PORYA) BİLYA ARIZASINI NASIL ANLARIZ?

TEKER (PORYA) BİLYA ARIZASINI NASIL ANLARIZ?

Porya bilyası arızası genellikle ağır yük taşıyan araçlarda görülür. Bunun sebebi aracın yükü arttıkça tekerlere olan baskının da doğru orantılı olarak artmasıdır. Yollardaki çukurlara özensiz bir şekilde girmeniz de bilyaların bozulmasına sebep olur. Bilyaların bozulmasının bir diğer sebebi de bakımsızlıktır. Unutmayın aracınızda ertelediğiniz her arıza uzun vadede size daha büyük masraflar açar.

1-Uğultu sesi gelir

Amortisör Arızalarını Nasıl Anlarız?

AMORTİSÖR ARIZALARINI NASIL ANLARIZ?

Sürüş sırasında aracın tüm ağırlığı helezon yaylarının üzerine biner. Amortisörlerin görevi yayların salınımını azaltmaktır. Aracınız bir tümsekten veya çukurdan geçtikten sonra helezonlar defalarca yaylanarak, lastiklerin yol tutuşunun azalmasını ve direksiyon hakimiyetinin kaybolmasını önler. Bu yüzden amortisörler aracımızdaki önemli parçalar arasındadır.

1-Yol tutuşu zayıflar

Aracımızın performansını nasıl artırabiliriz?

ARACIMIZIN PERFORMANSINI ARTIRIP YAKIT TÜKETİMİNİ DÜŞÜRMENİN YOLLARI...

Aracımızın performansını artırıp yakıt tüketimini düşürmek isteyenler bu mümkün mü? Cevabımız evet. Merak ettiniz değil mi? Tamam. Açıklıyoruz. Aşağıda sıraladıklarımızı yaprsanız aracınızın performansı artar ve yakıt teketimi düşer

1-Aracınızın katalitik konvertörünü belirli aralıklarla temizletin.

2-Dizel partikül filtresini belirili aralıklarla temizletin

3-EGR yi belirli aralıklarla temizletin.

4-Yakıt sistemi ve enjektör temizliğini belirli aralıklarla yaptırın.

Silindir Kapağı Nasıl Sökülür?

Silindir Kapağı Nedir?

Silindir kapağı motorun en önemli parçalarından biridir. Silindir kapağı motorda yanmanın gerçekleştiği silindirlerin üzerini kapatan parçadır. Motorda, silindir kapağının bulunduğu bölgede yanma sırasında basınç ve aşırı sıcaklık oluştuğundan dolayı silindir kapakları genellikle bu basınç ve ısıya dayanabilecek dökme demirden ya da alüminyum alaşımdan üretilmektedir.

Silindir Kapak Contası Nedir?

Ön Disk ve Balata Değişimi

Araçlarda fren diski ve balata değişimi nasıl yapılıyor? Merak ediyor musunuz? İşte bu videomuz tam size göre. Bu videoda Dacia Dokker marka aracın ön fren diskleri ile ön fren balatasının değişim işleminin nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz. Unutmayın aracınızla ilgili her türlü sorununuzda Araç Doktoru her zaman yanınızda. Her türlü soru ve sorununuz için bize ulaşacağınız telefon numaramız 0 850 532 54 50. Çekinmeden arayabilirsiniz.

Kışlık Bakım.

1.) Cam Silecekleri : Aracınızın mutlaka sileceklerinin ön ve arka olmak üzere kontrol ettirmenizde, sertleşmiş silecek lastiklerinin veya komplesini değiştirmenizde yarar var.

2.) Silecek Su Deposu : Silecek su deposunun içine donmaya karşı özel sıvıların koyulması hayati önem taşımakta. Bu tür sıvıların konulmaması durumunda suyun donmaya karşı direnç gösteremeyeceği için silecek su deposu genleşmeden dolayı patlayacak hatta silecek su motoru bile bozulacaktır.

Periyodik Bakım Nedir?

Günümüzde motorlu araçlarımızın güvenli ve sağlıklı yol alabilmesi için,  çalışan ve yük altındaki parçalarının ve motor sıvılarının belli aralıklar ile kontrol ve değişmesine periyodik bakım denir.

Periyodik Bakım hangi aralıklarıda yapılmaktadır ve neleri kapsar?

Periyodik bakımlar otomotiv üreticilerinin araç marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Genelde 10 bin km ile 15 bim km arasında yapılmakta olup bazı araçlarda bu aralık 20 bin km ye kadar olabilmektedir.

Periyodik bakımda kontrol ve değişmesi geren parçalar